Rehabilitacja w Epidermolysis Bullosa cz.2

Malowanie dłońmi, stopami, palcami. To metoda, która pozwala na tworzenie pięknych, trwałych obrazów. Do tego celu należy wykorzystać specjalne farby do malowania dłońmi. Kładąc pomalowaną dłoń na kartce można tworzyć kielichy kwiatów, motyle, trawę, słońce, liście. Paluszkami można wykonać pąki kwiatów, bazie, kwiatki. Najwdzięczniejsze tematy do tworzenia takich prac to letnia łąka i jesienne drzewa. Ilość tematów jest niewyczerpana i zależy tylko od pomysłowości dziecka i terapeuty.

 reh3

Zabawy w materiałach sypkich również sprzyjają ćwiczeniom otwierania rąk, poruszaniu palcami rąk i stóp w różnych zakresach. Do tego typu zabaw najpraktyczniejsza wydaje się być kasza manna i ryż. Kasza manna daje wiele możliwości tworzenia rysunków dłońmi, stopami czy palcami. Można odbijać wzory jak podczas malowania farbami. Wówczas najlepiej robić to na dużej szklanej powierzchni lub ciemnej plastikowej tacy. Można również wymyślać różne zabawy tematyczne, np.:

1. ?Koparka?

Ustawiamy dwa pojemniki. Zuzi ręce to łyżki koparki. Zabawa polega na tym, że wygrywa ta koparka, która wsypie więcej ryżu lub kaszy do pojemnika. Podczas zabawy palce ręki są ułożone blisko siebie a ręka nabiera ryż grzbietową częścią i przenosi ją do pojemników.

2. ?Góry?

Zuzia trzyma ręce w powietrzu grzbietową stroną ku górze. Palce rąk jak najdalej odwiedzione od siebie. Opiekun posypuje ręce dziecka kaszą manną. Dziecko jak najdłużej trzyma ręce w pozycji wyjściowej. Po zakończeniu zabawy sprawdzamy jakie góry wytworzyły się z kaszy pomiędzy palcami dziecka.

Zabawy w materiałach przekształcalnych, to głównie zabawy z ciastoliną, masą papierową, ciastem (nie polecam masy solnej, ponieważ sól może wywołać dyskomfort w kontakcie z raną). Wykorzystując tę metodę można uciskać masę otwartą dłonią, odciskać wzory z foremek (otwartą ręką, naciskając palcami), odciskać wzory opuszkami palców (tak, aby palec maksymalnie otwierały się do grzbietowej części ręki), wałkować masę (wałek wprawiany w ruch otwartymi rękami na powierzchni wałka), uklepywać masę (otwartą ręką), robienie wałka w rękach. Do wymienionych czynności również można wykorzystać zabawy tematyczne, jak: lepienie pierogów, robienie klusek leniwych, robienie pizzy, tworzenie płaskorzeźby, formowanie figurek.

Bardzo ciekawą formą pracy jest również zabawa w teatrzyk. Do tego celu proponuję wykorzystać pacynki nakładane na poszczególne palce. Można także pomalować palce, np. kredkami do malowania twarzy lub kredką do oczu. Można z dzieckiem ustalić scenariusz i przebieg przedstawienia a może to być po prostu odegranie jakiejś spontanicznej scenki lub wierszyka. Ważne jest, aby pacynki były nakładane na różne palce, albo na kilka palców jednocześnie. Palce, które biorą udział w przedstawieniu są wyprostowane a pozostałe schowane.

Opracowała

mgr fizjoterapi Beata Kolbrecka

Z podziękowaniem dla Agnieszki i Rafała

Zabrania się pobierania artykułu bez zgody Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk

 

 

 

1slider

Nasi Partnerzy

molnlycke.jpgpolymem.jpgorphan.jpgeurordis.jpgmediamed.jpgmojarana.jpg6.jpgkruk.jpglr.jpglines.jpgconvatec.jpg

Rozliczenie PIT z PITax.pl

button 1 200x135px

dotpay debra

nowa strona EB

fanimani debra eb

Konsultacja i pomoc pielęgniarska

Drodzy rodzice/opiekunowie jeśli potrzebujecie pomocy, konsultacji pielęgniarskiej i opieki w zakresie wiedzy o lekach, opatrunkach i ich zastosowania w leczeniu i pielęgnacji w Epidermolysis Bullosa zachęcamy cię do kontaktu z Debra Polska Kruchy Dotyk tel. + 48 668 837 308. Więcej danych teleadresowych w zakładce kontakt.