Rehabilitacja w Epidermolysis Bullosa cz.1

Ćwiczenie palców rąk i stóp zwiększające zakres ruchów stawach, zapobieganie zrostom, uelastycznienie blizn.

Podczas zajęć rehabilitacyjnych starałam się osiągać zamierzone cele wykorzystując elementy pedagogiki zabawy, bowiem w sytuacji, gdy dotyk jest niewskazany ran i bólu jaki może wywołać. Ważne jest, aby cele osiągać w taki sposób, by dziecko wykonywało zaplanowane przez rehabilitanta ruchy w sposób spontaniczny. Dlatego zalecam wykonywanie ćwiczeń przez zabawę. Pośród licznych zabaw jakie wykorzystywałam w terapii z dzieckiem myślę, że godne polecenia są zabawy paluszkowe, masażyki, malowanie dłońmi i stopami, zabawy w materiałach sypkich i przekształcalnych oraz teatrzyk.

 

Proponowane przeze mnie zabawy powinny być wykonywane w taki sposób, aby palce były maksymalnie otworzone, uwolnione do ruchu, a jednocześnie aby skóra była zabezpieczona przed podrażnieniami.

Zabawy paluszkowe dają wiele możliwości spontanicznych zabaw a dodatkowo także uczą wesołych rymowanych wierszyków. Inspiracją do zabaw paluszkowych była dla mnie książka Krzysztofa Sąsiadka ?Zabawy Paluszkowe? wydana przez Media Rodzina. Szczególnie polecam te z wierszyków, które wykorzystują otwartą dłoń i ruchy wszystkich palców, np. wierszyki: ?Powitanie? (w nieco wzbogaconej formie), ?Auto?, ?Biedronka?, ?Gość?, ?Pieski?, ?Pięć małpek? ?Wiewiórka?, ?Ul?, ?Paluszek i Gruszka?, ?Kominiarz?, ?Sroczka?, ?Rodzina? .

reh12

reh2

Masażyki mogą być wykonywane na plecach innej osoby, np. mamy, albo na różnych powierzchniach typu: materiały sypkie, wykładzina, zimna podłoga, ciasto. Wykonywać można je rękoma lub stopami, palcami rąk lub stóp. Jako inspirację do tworzenia różnych układów palców można wykorzystać wierszyki Marty Bogdanowicz ?Przytulanki. Czyli wierszyki na dziecięce masażyki? Wydawnictwa Harmonia, które po odpowiedniej modyfikacji można doskonale dostosować do indywidualnych celów terapii, np.:

?Tu płynie rzeczka?

Tu płynie rzeczka (malowanie palcem falistej linii w kształcie rzeczki)

Tędy przeszła pani na szpileczkach (ruchy palcami udające kroczącą osobę)

Tu stąpały słonie (naciski naprzemiennie całymi dłońmi)

I biegały konie (naprzemienne naciskanie palcami: kciuk prawej i lewej ręki, wskazujący małej i lewej ręki,itd......)

Wtem przemknęła szczypaweczka (szczypanie)

Zaświeciły dwa słoneczka (gładzenie rozprostowanymi dłońmi z rozszerzonymi palcami ? jak słonko)

Spadł drobniutki deszczyk (ruchy palców obydwu rąk)

Czy Cię przeszedł dreszczyk? (łaskotanie)

 

 

 

1slider

Nasi Partnerzy

kruk.jpgmediamed.jpgeurordis.jpg6.jpgmojarana.jpglines.jpgconvatec.jpgmolnlycke.jpglr.jpgpolymem.jpgorphan.jpg

Rozliczenie PIT z PITax.pl

button 1 200x135px

dotpay debra

nowa strona EB

fanimani debra eb

Konsultacja i pomoc pielęgniarska

Drodzy rodzice/opiekunowie jeśli potrzebujecie pomocy, konsultacji pielęgniarskiej i opieki w zakresie wiedzy o lekach, opatrunkach i ich zastosowania w leczeniu i pielęgnacji w Epidermolysis Bullosa zachęcamy cię do kontaktu z Debra Polska Kruchy Dotyk tel. + 48 668 837 308. Więcej danych teleadresowych w zakładce kontakt.